آموزش ویدئویی دانلود تصاویر ماهواره ای

آموزش فوری دانلود تصاویر ماهواره ای


در بسیاری از کار های تحقیقاتی و طرح های پژوهشی نیاز به استفاده از تصاویر ماهواره ای و پردازش این تصاویر احساس می شود و دسترسی به موقع به انواع این تصاویر می تواند نقش مهمی در پیشبرد پروژه و بهبود عملکرد کاری داشته باشد. این موضوع موجب می شود درصدد دانلود تصاویر ماهواره ای از سایت های معتبر بین المللی باشیم که کار کردن با این پلتفرم ها می تواند گاهی پیچیدگی های داشته باشد که زمان زیادی از کارشناسان بگیرد. به همین منظور در این آموزش روش پیدا کردن انواع تصاویر ماهواره ای و روش دانلود سریع آنها آموزش داده شده است. در سطح تخصصی، تحلیل و پردازش این تصاویر با تکنیک های بسیار پیشرفته و الگوریتم های هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ انجام می شود که در حیطه علم سنجش از دور قرار می گیرد.

تصاویر ماهواره ای علاوه بر نمایش خصوصیات سطح زمین مانند عوارضی که در گوگل ارث می بینیم این قابلیت را دارند که پدیده هایی را نمایش دهند که چشم انسان قادر به مشاهده آنها نمی باشد. به عبارت ساده تر چشم ما توانایی دیدن اشیا در شب تاریک و همچنین توانایی دمای اشیا را ندارد (توانایی که برخی حیوانات از آن برخوردارند). این مشکل در تصاویر ماهواره ای وجود ندارد، چرا که سنجنده های ماهواره توانایی دیدن تمامی عوارض را در تاریکی شب را دارند و همچنین می توانند در محدوده های مادون قرمز اشیا یا پدیده هایی را شناسایی کنند که ما با چشم عادی در روز روشن قادر به دیدن آن نیستیم.

قابلیت دیگر انواع مختلف تصاویر ماهواره ای این است که ما در تاریخ های مشخص نیاز به اسناد و مدارکی داریم تا بدانیم که سطح زمین در طول زمان چه تغییراتی را تجربه کرده است. این گونه اسناد معمولا در بررسی پرونده های حقوقی مانند پرونده های دعاوی منابع طبیعی و محیط زیست و مباحث اراضی ملی بسیار مشاهده می شود. بنابراین، دسترسی به این تصاویر میتواند نقش مهمی در ارایه شواهد و مستندتات لازم از گذشته یک محل باشد.

علاوه بر این موارد این منابع داده بسیار مهم نقش های تخصصی بسیار مهم دیگری ایفا می کنند که در حوصله این نوشته نمی گنجد. از جمله آنها می توان به شناسایی انواع آفات گیاهان، شناسایی سطح زیرکشت در کشاورزی و برآورد میزان تولیدات محصولات کشاورزی، ارزیابی آسیب پذیری های محیطی، تحلیل عوامل اکتشافی و سایر موارد اشاره نمود که نمونه های آنرا می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.در این آموزش ویدئوی روش دانلود تصاویر ماهواره ای می توانید به پاسخ سوالات زیر برسید.

چطور می توانیم تصاویر ماهواره ای را دانلود نماییم؟

دانلود (Download) تصاویر ماهواره ای لندست (Landsat) چگونه انجام می شود؟

دانلود تصاویر ماهواره ای سنتینل (Sentinel) چگونه انجام می شود؟

دانلود تصاویر ماهواره ای مادیس (MODIS) چگونه انجام می شود؟

دانلود تصاویر ماهواره ای اسپات (SPOT) چگونه انجام می شود؟

دانلود تصاویر ماهواره ای استر(ASTER) چگونه انجام می شود؟

دانلود مدل رقومی ارتفاعی (DEM) چگونه انجام می شود؟

چطور عکس ماهواره ای دانلود کنیم؟

روش دانلود (download) تصاویر ماهواره ای چطور انجام می شود؟

چطور تصویر ماهواره ای شهر … را دانلود کنیم؟


این محصول شامل سه ویدئو با مشخصات زیر است.

ویدئوی قسمت 1 حدود 15 دقیقه با حجم 40 مگابایت

این ویدئو شامل آموزش روش ایجاد حساب کاربری در وبسایت و معرفی گزینه های آن در زمان ایجاد حساب کاربری که به انگلیسی است.

آشنایی با محیط کاری سایت زمین شناسی امریکا (USGS) و معیارهایی که برای دانلود تصاویر لازم است تکمیل شود. تکمیل اطلاعات معیارهای جستجو مانند تاریخ تصویر مکان و موقعیت جغرافیایی تصویر مدنظر، انتخاب نوع تصویر، لندست، سنتینل، مادیس، عکس هوایی، اسپات، ای ار اس، استر و سایر سنجنده ها، و نهایتا بررسی خروجی تصاویر پیدا شده.

انتخاب این تصاویر بسته به هدف کار، شرایط مطالعه یا پروژه ما دارد که بعنوان مثال تصاویر با قدرت تفکیک مکانی (spatial resolution)، رادیومتریک (radiometric resolution)، زمانی (temporal resolution)، یا طیفی (spectral resolution) را انتخاب کنیم. بنابراین، دانستن انواع رزلوشن و نقش آنها در مطالعه ما می تواند در انتخاب نوع تصویر مدنظر ما تعیین کننده باشد.

ویدئوی قسمت 2 حدود 8دقیقه با حجم 21 مگابایت

روش دانلود کردن عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای تاریخی و انواع تصاویر ماهواره ای با رزلوشن های متفاوت و انواع سنجنده ها

ویدئوی قسمت 3 حدود 10 دقیقه با حجم 38 مگابایت

در قسمت سوم این آموزش دانلود تصاویر ماهواره ای، به این مهارت های بررسی ماهیت تصاویر دانلود شده و مشاهده آنها در نرم افزار های مربوطه از جمله ArcGIS پرداختیم. در این ویدئوی روش دانلود تصاویر ماهواره ای توضیح داده شد که تصاویر دریافتی از چه باندهایی تشکیل می شوند و ما چطور می توانیم باندهای مختلف مرئی، مادون قرمز، و حرارتی را بعنوان مثال مشاهده و از هم تفکیک کنیم. در این ویدئو در نرم افزار ArcGIS توضیح دادیم که چطور می توانید شماره دیجیتال (Digital Number DN) پیکسل های تصویر را در باندهای مختلف مشاهده و بررسی کنید.

در این آموزش سعی شده است که دانش پژوهان عزیز علاوه بر یادگیری روش دانلود تصاویر ماهواره ای درک عمیقی از ماهیت این تصاویر را در زمان بسیار کوتاه نیم ساعت بدست آورند. بنابراین هدف این ویدئو این است که کارشناسان با هر تخصص و سطح مهارتی که باشند بتواننند دید درخوری از ماهیت کاراین تصاویر داشته و در موارد لزوم آنها را پردازش و تفسیر نمایند.