یادگیری مدلسازی در ارک جی ای اس پرو

آموزش مدل بیلدر (Model Builder) در ArcGIS Pro


مقدمه

یکی از مهمترین مزیت های متخصصان و کارشناسان برتر در هر رشته ای استفاده از ترفندهای پیشرفته به منظور افزودن به سرعت انجام کارها است. در واقع سرعت انجام کارها و وظایف و همچنین سرعت عمل در تکمیل پروژه ها یکی از مزیت های رقابتی شرکت ها و متخصصان است. سرعت نیز با استفاده از ابزارهای حرفه ای انجام می پذیرد. یکی از مهمترین این ابزارهای استفادهاز تکرارگرهای ArcGIS است که می تواند نقش مهمی در صرفه جویی هزینه و زمان شما نماید. در آموزش مدل بیلدر در ArcGIS Pro شما یاد خواهید گرفت که چطور کارهای تکراری را در یک فرایند به سیستم کامپیوتری بسپرید تا در خدمت شما باشد و کارهای شما را برای شما انجام بدهد.

شامل آموزش تکرارگر لایه ای برای کلیپ کردن، کار با جداول اطلاعات توصیفی، کار با ابزارهای ارکتولباکس، و کار با سیمبولوژی در برنامه ArcGIS Pro را توضیح داده است.

آموزش کار با layer iterator کار با attribute table و کار با ArcToolBox و طراحی با نمادگذاری یا symbology درArcGIS Proنکات کلیدی

Model Builder در GIS چیست؟
Model Builder چیست؟ ArcGIS Pro
Model Builder یک زبان برنامه نویسی بصری برای ساخت گردش های کاری ژئوپردازش است. مدل‌های ژئوپردازش فرآیندهای تجزیه و تحلیل مکانی و مدیریت داده‌های شما را خودکار و مستند می‌کنند.

مدل ساز یا مدل بیلدر چیست؟
یک سازنده مدل در صنایعی مانند فیلم یا تئاتر کار می کند و مدل هایی برای دکورها یا جاذبه ها ایجاد می کند. به عنوان یک سازنده مدل، وظایف شما شامل کار با طراحان صحنه و سایر هنرمندان برای توسعه بازتولیدهای مقیاس، کپی های معماری یا لوازم است.

چگونه می توانم مدل بیلدر را در ArcGIS پیدا کنم؟
از صفحه شروع ArcGIS Pro، روی تب تنظیمات کلیک کنید. در لیست برگه های جانبی، روی گزینه ها کلیک کنید. در کادر محاوره‌ای گزینه‌ها، روی تب Model Builder کلیک کنید تا گزینه‌های مدل را تنظیم کنید. همچنین، در تب Model Builder، در گروه Model، روی راه‌انداز جعبه محاوره‌ای گزینه‌ها کلیک کنید.

تفاوت بین وظایف ArcGIS Pro و Model Builder چیست؟
تجزیه و تحلیل و ژئوپردازش در ArcGIS Pro: پرسش های متداول …
مراحل کار می تواند شامل هر گونه وظایف GIS باشد، مانند بزرگنمایی به یک ویژگی خاص، ویرایش یک لایه، اجرای ابزارهای پردازش جغرافیایی، نوشتن نقشه و به اشتراک گذاری آن به صورت آنلاین. از طرف دیگر ModelBuilder به طور خاص برای نگارش و خودکارسازی گردش های کاری ژئوپردازش طراحی شده است.

خرید ویدئو مدل بیلدر از دکمه خرید زیر

مزایای Model Builder چیست؟
3 مزیت مدل بیلدر در جی ای اس

یادگیری و استفاده از آن ساده است، زیرا به هیچ دانش برنامه نویسی یا نحوی نیاز ندارد. Model Builder بصری و شهودی است و به شما امکان می دهد منطق و ساختار گردش کار خود را مشاهده کنید و در صورت نیاز تغییراتی را انجام دهید.

چگونه می توانم داده ها را به سازنده مدل اضافه کنم؟
با کشیدن داده ها و لایه ها از موارد زیر می توانید داده ها را به یک مدل اضافه کنید:
مجموعه داده‌ها مانند کلاس‌های ویژگی، جداول و رسترها را از صفحه کاتالوگ به GIS Model Builder بکشید.
لایه های نقشه را از قسمت Contents به Model Builder بکشید.
داده هایی مانند فایل های متنی را از Microsoft File Explorer به Model Builder درگ کنید و داخل آن رها کنید.

عناصر Model-Builder چیست؟
واژگان Model Builder-ArcGIS Pro
عناصر مدل، بلوک های ساختمانی اصلی مدل ها هستند. چهار نوع اصلی از عناصر مدل وجود دارد: ابزارهای پردازش جغرافیایی، متغیرها، اتصال دهنده ها و گروه ها. ابزارهای ژئوپردازش یا ژئوپروسسینگ عملیات مختلفی را بر روی داده های جغرافیایی یا جدولی انجام می دهند.

پارامتر در مدل سازی سیستم اطلاعات چیست؟
اکثر ابزارها، مدل ها و اسکریپت هایی که با ArcGIS ایجاد می کنید دارای پارامترهایی هستند. پارامترهای ورودی مقادیری هستند که ابزار (یا مدل یا اسکریپت) کار خود را با آنها شروع می‌کند و پارامترهای خروجی نشان‌دهنده چیزی هستند که ابزار پس از پایان کار به شما می‌دهد. یک ابزار، مدل یا اسکریپت بدون پارامتر فقط در یک سناریو خوب است.آموزش مدل بیلدر (Model Builder) در ArcGIS Pro را می توانید از لینک زیر خریداری کنید.


مشخصات این آموزش

سرفصل ها:

آشنایی با محیط کاری مدل بیلدر در آرک جی ای اس پرو

ایجاد اولین مدل چند مرحله ای و چند سطحی توسط شما

کار با عملگرها تکراری و حلقه های تکرار for while

مدلسازی با عملگرهای منطقی شرطی و تکرارها


حجم فایل 250 مگابایت

زمان تقریبی 2 ساعت و 30 دقیقه

مدرس: دکتر محمدعلی نظام محله

تدوین: مجموعه فوری آموز