محصول پاورپوینت بانک جهانی
استان های شمال غرب کشور
استان های جنوبی ایران - محصول فوری آموز
استان های شمالی ایران- محصول فوری آموز
استان های جنوبی ایران - محصول فوری آموز
استان های شمال غرب کشور
تصویر محصول نقشه استان های غربی ایران- محصول فوری آموز
نقشه استان های شرقی ایران- محصول فوری آموز
تصویر محصول گوگل ارث چاه های آب
تصویر محصول لایه مکانی معادن اطراف تهران
دانلود محصول نقشه گوگل ارث انبارهای جهانforiamooz
تصویر محصول ابزار آنلاین حساب کردن بازپرداخت وام
تصویر محصول ابزار آنلاین حساب کردن بازپرداخت وام
تصویر محصول ابزار آنلاین حساب کردن بازپرداخت وام

قیمت طلا چطور تعیین می شود؟

مقدمه ارزشیابی طلا

از ابتدای پیدایش تمدن های انسانی، مردم جامعه به دنبال وسایلی برای مبادلات بودند. از مبادلات پایاپای گرفته تا استفاده از سکه های طلا و نقره تا مدت های چندین قرن در جوامع چیزی مرسوم بوده است. مردم آن زمان کاملا پذیرفته بودند که این وسایل مبادله ارزشمند هستند. از قرن های 15 به بعد مردم پول های خود را نزد صرافان قرار میداده اند تا از آن نگهداری کنند. این صرافان به ازای محافظت از تلف شدن و سرقت آن طلاها به شخص مشتری رسیدی با تعهد عندالمطالبه میدادند که هرزمانی شخص مشتری درخواست میکرد بلافاصله سکه های امانت وی را به اون تحویل میدادند و رسید خود را دریافت می کردند.

با گذشت زمان مردم برای خرید ملک و سایردارایی ها این رسید ها را بهم میدادند و به طرف معامله میگفتند که میتواند به صراف مراجعه کند و طلای او را از صراف دریافت کند. این امر به خوبی انجام می شد و هیچ مشکلی نداشت تا اینکه بعد از مدتی صرافان رسید هایی را برای خودشان و آدم های خود میساختند و با آن دارایی هایی را خریداری می کردند. این موضوع نیز باز هیچ مشکلی ایجاد نکرد. به مرور زمان رسید های صادر شده توسط صرافان بسیار بیشتر از طلای موجود در انبار یا خزانه آنها بود. به این ترتیب خلق پول توسط آنها به جریان می افتاد. این مکانیسم هیچ مشکلی نداشت تا زمانی که مردم در زمانهای مختلف برای دریافت طلاهای خود مراجعه می کردند اما اگر همه مردم در یک روز برای دریافت طلاها مراجعه می کردند اینجا صراف نمی توانست به همه آنها طلا بدهد چون این میزان طلا در انبار موجود نبود. این فرایند خلق پول بسیار سریع تر از کشف معادن طلا و نقره و استخراج طلا صورت می گیرد.

اکسل محاسبه قمیت طلا

در سایت فوری آموز روش های شناسایی و ثبت معدن برای گرفتن مجوز استخراج معادن را بطور کامل توضیح داده ایم. همچنین مقالاتی درخصوص روش های درآمدزایی از معادن در فوری آموز انتشار یافته است.

با گذشت زمان مشکلات این سیستم مشخص شد و دولت ها وارد شدند و نهایتا امتیاز انتشار این رسید های پشتوانه طلا را بطور انحصاری در اخیتار دولت ها قرار دادند. از اینجا به بعد خود دولت ها این مکانیسم را اجرا می کردند و بدون داشتن منابع واقعی طلا رسید یا پول بدون پشتوانه صادر می کردند. در نتیجه هر زمان که دولت ها پول بدون پشتوانه صادر می کنند حجم پول درجامعه بیشتر شده و مقدار این حجم پول از مقدار طلای واقعی فاصله می گیرد. هرچه حجم پول بیشتر از طلای موجود می شود، قیمت طلا نیز بیشتر و بیشتر می شود.

ما مشاهده می کنیم که هربار خزانه داری امریکا دلار بیشتر چاپ می کند حجم پول افزایش یافته و قیمت طلا بالاتر می رود. مثلا از 2023 تا 2024 دولت امریکا با انتشار دلار های بیشتر برای رفع مشکلات اقتصادی امریکا موجب شد که قیمت اونس جهانی طلا از رقم میانگی 1950 دلار به رقم میانگین 2250 دلار برسد. همچنین انتشار ریال در ایران نیز موجب شد که قیمت سکه از 29 میلیون به 42 میلیون تومان برسد که 30 درصد آن بخاطر تورم در ایران و 12 درصد آن بخاطر تورم دلار امریکا است.

برای این منظور فرمول محاسبه حجم پول و افزایش قیمت طلا را می توان بصورت زیر نوشت.

Mv = Py

در این رابطه M حجم پول، v سرعت گردش پول در جامعه که چه میزان بانک ها با وام دادن و ایجاد بدهی پول خلق می کنند، p سطح عمومی قمیت ها در جامعه، و y شاخصی از درآمد ملی است.
در این رابطه با افزایش حجم پول یعنی m توسط بانک مرکزی می توانیم شاهد ایجاد تورم و بالارفتن مقدار p در جامعه باشیم. می توان گفت مقادیر v و y تا حدودی در کوتاه مدت کمتر تغییر می کنند و بیشتر وابسته به حجم پول هستند.

نتیجه

برای محاسبه قیمت طلا در طلا فروشی ها ابزارهایی مانند ابزار اکسل آماده محاسبه قمیت طلا در طلافروشی ها توسط سایت فوری آموز طراحی شده است که به شما نشان می دهد قیمت طلا را چطور محاسبه کنید. این ابزار های اکسل به شما کمک می کند بدانیم قیمت هرگرم طلا یا هر حلقه طلا ، انگشتر، دستبند یا گوشواره یا گردنبندی که می خریم را چطور حساب کنیم. با این ابزار اکسل می توانید پارامترهایی مانند مالیات، سود طلا فروش، قیمت هر گرم طلای 18 عیار یا 22 عیار، یا اجرت ساخت طلا را فقط با وارد کردن اعداد بطور خودکار محاسبه کنید. این ماشین حساب فرمول طلا را بطور آماده در اختیار شما می گذارد و همچنین یک راهنمای صوتی با نکات مهم در زمان خرید طلا به شما ارائه می دهد.