آموزش تحلیل بنیادی سهام

تحلیل بنیادی سهام شرکت های بورسی و فرابورس مستلزم درک چند شاخص با فاکتور اساسی است. سنجش و مقایسه این اعداد این شاخص ها در شرکت های مختلف به شما شرکت های با پتانسیل رشد را نشان می دهد. همچینن داشتن اعداد این شاخص ها و مقایسه آن ها برای یک شرکت در طول زمان می تواند به شما نشان بدهد که چطور در طول زمان این شرکت فعالیت خود را گسترش داده و یا رو به پسروفت است. همچنین دانستن این شاخص ها قبل از خرید سهام شرکت های بورسی ضروری است.

تحلیل بنیادی سهام یکی از روش های معقولانه و مطمئن برای خرید سهام است.

برعکس تحلیل تکنیکال که احتمالاتی و شانسی است و با ریسک همراه است. خرید سهام براساس تحلیل بنیادی روش درآمدزایی قطعی است که ریسک بسیار پایینتری نسبت به تحلیل تکنیکال دارد.

کتاب جبر و احتمال دوران دبیرستان را به یاد آورید. جبر با قطعیت همراه است و احتمال با شانس همراه است. تحلیل بنیادی با قطعیت همراه است ولی تحلیل تکنیکال با شانس همراه است.

تنها نکته ای که باید در این زمینه به آن توجه داشت این است که در تحلیل بنیادی وقتی شما پارامترهایی را بررسی کرددید و سود معینی را می پذیرید دیگر مهم نیست که بعد از خرید سهام چه میزان قیمت سهام افت کند یا بالا برود شما به آن سودی که آن را از قبل پذیرفتید خواهید رسید. این یک نمونه ادعای من درخصوص قطعیت است که با توجه به شرایط شما و شرایط بازار است. با اینحال میدانم که هیچ سرمایه گذاری بدون ریسک نیست و این درجه ریسک سرمایه گذاری ها است که متفاوت است.

برای مشاهده آموزش ها و نرم افزار های آماده بورس و سهام می توانید به بخش آموزش بورس فوری آموز مراجعه کنید.

آموزش بورس فوری آموز

ممکن است کسی انتقاد کند که گاهی تورم به قدری است که سرمایه گذاری در بورس می تواند ریسک داشته باشد اما ما با این موضوع مخالف هستیم نه اینکه سرمایه گذاری در بورس می تواند قطعا و همیشه سود بیشتر از تورم بدهد. ادعای ما این است که وقتی شما تحلیل بنیادی انجام می دهید یعنی تورم را سنجیده و با وجود تورم می دانید سهمی که میخواهید بخرید حتما بیشتر از تورم رشد می دهد. خلاصه کلام اینکه شما وقتی تحلیل بنیادی انجام میدهید تمام این موارد از جمله تورم، قیمت ارز طلا، احتمال آتشسوزی کارخانه یا احتمال جنگ همه را در نظر می گیرید.


برای محاسبه قیمت طلا در طلافروشی به نرم افزار اکسل و آموزش ویدئویی رایگان حساب کردن قیمت طلا مراجعه کنید.

همچنین برای محاسبه قیمت آپارتمان و فرمول محاسبه قیمت آپارتمان توسط مشاورین املاک به اکسل آماده و همچنین ویدئوی رایگان قیمت آپارتمان مراجعه کنید.

ابزار آماده محاسبه قیمت آپارتمان


انتقاد به گزاره و ادعای ما به خاطر این است که ممکن است شخصی مفهوم تحلیل بنیادی را درک نکرده باشد. در تحلیل بنیادی شما شاخص ها را بررسی کرده و پذیرفته اید که با همه این موارد خرید این سهم می تواند در بدترین حالت ممکن ماهی 8 درصد (یعنی 5 درصد بیشتر از سود بانکی و 3 درصد بیشتر از تورم) سود میدهد و در حالت خوشبینانه می تواند 40 درصد سوددهی داشته باشد.

در ادامه به روش فنی تحلیل بنیادی پرداخته ایم.

در تحلیل بنیادی مراحل زیر به ترتیب انجام می شود.

1. مراجعه به سایت کدال و بررسی جدیدترین سهم ها و بررسی موارد زیر

ابتدا مشاهده درآمد عملیاتی و درصد تغییر در درآمد عملیاتی شرکت در صورت سود و زیان

2. گفتن خیر به 99 درصد سهم ها و گفتن بله به 1 درصد از نماد های مناسب

3. بررسی صورت وضعیت مالی یک درصد نماد های انتخابی از لیست و مشاهده نسبت های ضروری تحلیل بنیادی. برای این منظور می توانید از نرم افزار اکسل پنج نسبت ضروری تحلیل بنیادی استفاده کنید.

در این فایل اکسل به همراه ویدئوی آموزشی رایگان توضیح دادیم چطور شاخص های زیر را بررسی کنید. نسبت گردش سرمایه، ارزش دفتری ، بسبت بدهی به دارایی، نرخ بازدهی دارایی ROE، درصد سود ماهانه، و نسبت حقوق مالکانه

4. افزودن نماد به لیست نماد های منتخب کارگزاری و بررسی مقدار قدرت خریدار به فروشنده یا سرانه خرید حقیقی

5. مشاهده چارت تکنیکال که سهم در چه محدوده هایی قراردارد.

6. بررسی تاریخ مجمع عمومی سالانه اگر مجمع عمومی در دو تا شش ماه آینده تشکیل می شود سوددهی شما بسیار بیشتر می شود. مثلا سود سالانه 28 درصد اگر تقسیم بر 12 شود می شود ماهی 2.33 درصد اگر مجمع در دو ماه آینده تشکیل شود این سوددهی می شود ماهی 14 درصد که بسیار فوق العاده است. طبق فوری آموز متوسط سود بانکی در ایران همیشه مالی 1 تا 4 درصد بوده و از این حدود بیشتر نرفته است.

7. خرید سهم در حدود قیمتی مناسب و در چهار پله مناسب

ابزار تحلیل بنیادی سهام – اهرم های بورس

اکسل 5 شاخص تحلیل بنیادی : ضروری برای هر کسی که دربازار بورس معامله ای انجام می دهد.

پنج نسبت ضروری تحلیل بنیادی قبل از خرید سهام