نوشته ای درباره ارزدیجیتال پلکادات DOT

پلکادات چیست

پلکادات چیست؟


پلکادات (Polkadot) یک پروتکل چند زنجیره ای قطعه بندی شده متن باز است که انتقال و جابجایی بین زنجیره ای هر نوع دیتا و دارایی را علاوه بر انتقال توکن ها تسهیل می کند. بنابراین، بخش قابل توجهی از بلاکچین ها را قابل تعامل با یکدیگر می نماید. این قابلیت تعامل بین بلاکچینی (زنجیره بلوکی) می خواهد یک شبکه خصوصی کاملا غیرمتمرکز ایجاد کند که بوسیله کاربران خودش کنترل می شود و ایجاد برنامه ها، نهادها، و خدمات جدید را آسان می نماید.

پروتکل پلکادات زنجیره های عمومی و خصوصی، شبکه های بدون مجوز، پایگاه داده های اراکل، و تکنولوژی های آینده را به هم متصل می کند. بنابراین، به این بلاکچین های مستقل امکان می دهد که بدون نیاز به اعتماد کردن به یکدیگر، بتوانند اطلاعات و تراکنش های مالی را از طریق زنجیره اتکایی پلکادات با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

توکن خود شبکه پلکادات با نام دات (ِDOT) سه وظیفه اصلی در این شبکه انجام میدهد. 1) مدیریت شبکه، 2) اجرای عملیات شبکه، 3) ساختن فرازنجیره ها (parachains) از طریق ایجاد اقدامات مالی ارز دات.

چهار بخش هسته ای پلکادات در زیر توضیح داده شده است.

زنجیره اتکایی: که همان قلب پلکادات است که کمک می کند تا توافقات جمعی، تعاملات متقابل، و امنیت مشترک در میان شبکه زنجیره های مختلف ایجاد شوند؛

فرازنجیره ها : زنجیره های مستقلی هستند که میتوانند توکن های خاص خودشان را داشته باشند و برای کاربردهای مشخصی بهینه سازی شوند.

فرانخ ها (Parathreads): همانند فرازنجیره ها هستند با این تفاوت که قابلیت اتصال انعطاف پذیر دارند که برپایه یک مدل پرداخت اقتصادی و بصرفه است.

پل ها: پل ها به فرازنجیره ها و فرانخ ها این امکان را می دهند که بتوانند به بلاکچین های خارجی مانند اتریوم متصل شوند و با آنها تعامل متقابل داشته باشند.


بنیانگذار پلکادات کیست؟

پلکادات توسط موسسه وب سه تاسیس شد. این موسسه سوئیسی به منظور آسان کردن یک شبکه غیرمتمرکز با محیط کاری آسان و کاملا عملیاتی در قالب یک پروژه متن باز راه اندازی شد.

بنیانگذاران این موسسه دکتر گاوین وود، رابرت هابرمیر، و پیتر ژابان هستند.

دکتر وود بعنوان رئیس موسسه وب سه معروفترین شخص در بین این سه نفر است که معروفیت او بخاطر تاثیرگذاری است که او در این صنعت روی اشخاصی داشته است. او تاثیر زیادی روی موسس اتریوم، موسس تکنولوژی های پاریتی، و خالق زبان کد نویسی سولیدیتی برای قراردادهای هوشمند داشته است.

هابرمیر یک کارشناس تایل است که بعنوان پژوهشگر و توسعه دهنده بلاکچین و رمزنگاری فعالیت داشته است. ژابان که مدیر فناوری موسسه وب سه است تجربیات بسیار ارزشمندی در صنایع فینتک بسیار تخصص دارد. او اکنون در حال توسعه نسل جدیدی از فناوری توزیع شده است.


چه چیزی پلکادات را منحصر به فرد و متفاوت از بقیه ارزها می کند؟

پلکادات یک شبکه چند زنجیره ای قطعه بندی شده است. به این معنی که پلکادات می تواند تراکنش های زیادی را در چندین زنجیره متفاوت بطور موازی پردازش کند (که به آن فرا زنجیره ها (parachains) می گوییم). این توانایی و قدرت در پردازش موازی مقیاس پذیری را بهبود می دهد.

بلاکچین های مشخص در چهارچوب زیرلایه (Substrate framework) بسیار سریع هستند و توسعه آنها آسان است. این بلاکچین ها می توانند در شبکه پلکادات در عرض چند دقیقه به هم متصل شوند. این شبکه همچنین بسیار انعطاف پذیر و سازگار است بطوریکه شبیه به برنامه های روی گوشی های تلفن همراه امکان به اشتراک گذاری و شرکردن اطلاعات و کارهای عملی را بین مشارکت کنندگان فراهم می کند. یک ویژگی مهم دیگر پلکادات این است که می تواند بطور خودکار ارتقا یابد (upgrade) بدون اینکه برای ایجاد آپشن ها و قابلیت های جدید یا برای رفع نواقص احتمالی نیاز به فورک و مدل جدیدی داشته باشد.

این شبکه یک سیستم خودمدیریتی بسیار پیشرفته ای دارد که امنیت آن را نیز بسیار بالا می برد. جوامع مختلف این صنعت متناسب با نیاز ها و شرایط درحال تکامل خود می توانند اداره بلاکچین های خود را در بستر پلکادات با سلیقه خودشان پیاده سازی نمایند. نامزدها، اعتباردهندگان، گردآورندگان، و دلالان همگی می توانند وظایف و کارهای مختلف را جهت حفظ امنیت و پایداری شبکه انجام بدهند و رفتارهای اختلالگر را ریشه کن کنند.


چه مقدار پلکادات (دات) در گردش وجود دارد؟

پلکادات در حال حاضر 1 میلیارد دات اختصاص داده است که بعد از نامزدگیری مجدد شبکه از زمان حداکثر عرضه اولیه ده میلیونی آن در اگوست 2020 صورت گرفته است. این نامزدگیری صرفا برای اجتناب از بکارگیری ارقام ریز جهت محاسبات راحتتر انجام شده بود. درحالیکه تمام مانده حساب ها به ارقام صدتایی افزایش داده شدند، این امر تاثیری در توزیع دات و تناسب سهم های هولدرها نداشت.


امنیت پلکادات چطور تامین می شود؟

قابلیت تبادل توده ای پلکا دات از طریق مجموعه ای از اعتباردهندگان مشترک به امنیت چندین بلاکچین آن کمک می کند. این قابلیت به این بلاکچین ها امکان می دهد که تراکنش های خود را از طریق توزیع دیتاهای خود در فرازنجیره ها بهم تبدیل نموده و قابل انتقال نمایند.

این شبکه از سازوکار اثبات سهام نامزدگیری شده (NPoS ) استفاده می کند تا اعتباردهندگان و نامزدها را انتخاب نماید و امنیت شبکه را به حداکثر ممکن برساند.

این طرح اعتباری منحصر به فرد به زنجیره ها این امکان را می دهد که در حالیکه بطور مستقل مدیریت می شوند، تحت قوانین یکسانی با امنیت بالا باهم تعامل داشته باشند.


قیمت امروز دات 33 دلار است و با پوشش بازار 33 میلیارد دلاری در رتبه سوم از نظر مارکت کپ قرار گرفته است. میزان عرضه ارز دات در گردش در بازار برابر با 987 میلون دات و عرضه کل آن 1100000000 دات است و حداکثر عرضه آن مشخص نیست. برای اطلاع از وضعیت پوشش بازار و رتبه سایر ارز ها می توانید به مقاله 16 رمزارز برتر بازار مراجعه کنید.

برای خرید و ترید کردن ارز دیجیتال دات می توانید با ایجاد حساب در صرافی های مختلف اقدام کنید.

همچنین برای آشنایی با رمزارز چین لینک می توایند به مقاله رمزارز لینک مراجعه کنید.

 

مشاهده قیمت لحظه ای و چارت تکنیکال رمزارز پلکادات 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *