بلاکچین چیست؟

بلاک چین چیست؟

بلاکچین (blockchain یا همان زنجیره بلوکی) از یک سری بلوک های مستقلی تشکیل شده است. هر بلوک (block) در داخل خود اطلاعات تراکنش هایی (پرداخت از یک حساب به حساب دیگر) را ذخیره می کند که در یک دوره زمانی معین انجام شده اند. این بلوکها همچنین یک کدشناسایی یکتا یا منحصربه فردی دارند که آنها را از هر بلاک دیگر در این زنجیره متمایز و قابل شناسایی می کند.

این بلاکها از طریق حل کردن مسایل رمزنگاری شده (توسط پردازنده های کامپیوتری بنام ماینر) ایجاد می شوند. به فرایند حل این مسایل ماینینگ یا استخراج گفته می شود. بابت استخراج هر بلوک در این زنجیره به ماینر (Miner) پاداش یا کارمزد داده می شود. برای مثال در مورد بلاک چین بیت کوین، سابقا ماینرهایی که مسئله هشینگ رمزنگاری شده (Cryptographic hashing) را حل می کردند که حل آن به همراه اضافه کردن یک بلوک به زنجیره بلوکی بود، معادل 50 بیت کوین کارمزد داده می شد. البته این مقدار باتوجه به سختی شبکه و مکانیسم های توسعه به مرور کاهش می یابد که البته با افزایش قیمت جبران می شود.

بلاکچین ها رکورد ها یا ثبت های غیرمتمرکز هستند (غیرمتمرکز به این معنی است که هیچ شخصی برآنها کنترل ندارد و مالک آنها هر شخصی است که در آن مشارکت می کند). درحالیکه پول های دولت ها سیستم های متمرکزی هستند؛ مثلا مالک دلار بانک مرکزی امریکا است و این بانک دلار را  به میل خود کنترل می کند.  بلاک ها به جای اینکه در یک مکان مشخص ذخیره شوند در کامپیوتر هر شخصی که بعنوان کاربر آن بلاکچین است ذخیره می شوند.

ضمنا، شناسه یکتای بلاک (که آن را هش hash می نامیم) از اطلاعاتی گرفته می شود که در هر بلوک قبلی زنجیره بلاکی قرار دارد. این امر به این معنی است که به منظور باطل کردن یا از بین بردن اطلاعات هر بلاک در زنجیره بلاکی، یک فرد یا بازیگر با نیت بد باید بتواند هر بلوک را در هر نمونه از بلاکچین تغییر بدهد. با توجه به اینکه بی شمار نمونه از یک بلاکچین در کامپیوتر هر شخص در این جهان وجود دارد، بلاکچین ها غیرقابل تخریب هستند و اطلاعات ثبت شده ای از تراکنش ها هستند که غیرقابل تغییر محسوب می شوند.

امروزه بیشتر بلاک چین ها عمومی هستند مانند بیت کوین و اتریوم. هرشخصی میتواند رکوردهای (ثبت اطلاعات) تراکنش ها (پرداخت از یک حساب رمزی بی نام به حساب رمزی دیگر) در یک زنجیره بلوکی را در بلاک اکسپلور مشاهده بکند. از نظر تئوری تمامی این بلاک چین ها در سطح بالایی اطلاعات هویتی کاربران را نمایش نمی دهند. درحالیکه بلاکچین ها امروزه عمدتا عمومی هستند، نسخه های خصوصی نیز در حال راه اندازی برای برخی کسب و کار ها و دولت ها است.

برای کسب آموزش ها و مقالات درخواستی در فوری اموز، پیشنهادات خود را مطرح بفرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *