استخراج رده آبراهه ها در ArcGIS

ویدئوی تهیه رده آبراهه های حوضه آبخیر در ArcGIS


در بیشتر مطالعات محیطی و تحلیل های ژئومورفولوژی بدست آوردن خصوصیات مورفومتری رودخانه ها نقشی اساسی دارد. انواع آبراهه­ ها از نظر شکل شامل شاخه­ای یا دندریتی، قائم یا آبراهه قدیمی، داربستی­، شعاعی، زهکشی حلقوی، زهکشی موازی و زهکشی غیر عادی است. از معمول­ترین و فراوان­ترین آبراهه­ ها نوع شاخه­ای یا دندریتی است. تشکیل این نوع آبراهه اغلب مربوط به جنس سنگ است و عوامل دیگری از قبیل شیب و جهات ساختمانی نیز در شکل گیری آن دخالت دارند. یکی از فاکتور های اساسی در تعیین خصوصیات حوضه های آبخیز (watershed) مشخص کردن رده آبراهه های (stream order) آن است. مطالعات مختلف روش های متفاوت و متنوعی برای بررسی مورفومتری و ژئومورفولوژی حوضه ها و رودخانه ها ارائه داده اند.

رواناب در زمان حرکت روی سطح زمین از مسیری بر روی خاک یا سنگ بستر حرکت می­کند که کمترین مقاومت را داشته باشد. هرچه مقدار آبراهه ­هایی که به یک رودخانه متصل می­شوند بیشتر باشند زهکشی در سطح منطقه بیشتر و شدت جریان بیشتر خواهد بود. سیستم شبکه هیدروگرافی تا حدود زیادی تابع ویژگی­های زمین شناسی است. بنابراین مشخصات آبراهه­ ها (جهت جریان، تراکم، نوع و شکل) در رابطه با وضعیت سنگ و ناهمواری منطقه است. از آنجا که برداشت، حمل و رسوبگذاری مواد بوسیله آب های جاری صورت می گیرد، مطالعه و چگونگی فعالیت آبراهه­ ها و نتیجه آن در تجزیه و تحلیل مسائل ضروری به نظر می رسد. در آبراهه های با رده های متفاوت شرایط زمان تمرکز و دبی اوج سیلاب ها می تواند متغیر باشد. بسیاری از این مطالعات در تعریف رده یک آبراهه، دایمی بودن نهرهای رده یک را درنظر نگرفته اند و زیرشاخه های فرعی فصلی را نیز در محاسبه رده یک لحاظ نموده اند.

این آموزش ویدئویی درباره کاربرد جی ای اس در خودکار سازی ساخت رده آبراهه های حوضه های آبخیز است.

استخراج رده آبراهه ها در ArcGIS
استخراج رده آبراهه ها و شاخه های رودخانه ها در ArcGIS


بخش هایی از این ویدئو را در زیر می توانید مشاهده کنید.

منظور شما از سفارش پخش جریانی چیست؟
نحوه عملکرد Stream Order-ArcGIS Pro | مستندات
مرتب سازی جریانی روشی برای اختصاص یک ترتیب عددی به پیوندها در یک شبکه استریم است. این ترتیب روشی برای شناسایی و طبقه بندی انواع نهرها بر اساس تعداد شاخه های آنهاست.

چرا ترتیب پخش جریانی مهم است؟
استفاده کلاسیک از نظم جریان در کارتوگرافی هیدرولوژیکی عمومی است. سیستم‌های ترتیب جریان همچنین برای نقشه‌برداری سیستماتیک یک سیستم رودخانه مهم هستند، که برچسب‌گذاری واضح و ترتیب جریان‌ها را ممکن می‌سازد.

جریان های مرتبه 3 و 4 چیست؟
جریان های مرتبه چهارم بزرگ هستند.
جریان های مرتبه سوم زمانی ایجاد می شوند که دو جریان مرتبه دوم به هم بپیوندند و غیره. یک شبکه توسط تمام نهرهای حوضه تشکیل می شود و مردم به راحتی می توانند نحوه اتصال آنها را ببینند.

رابطه بین ترتیب جریان و طول چیست؟
رابطه بین ترتیب جریان و طول جریان (یک …
طول متوسط جریان مستقیماً با ترتیب جریان متناسب است، به طوری که Lsm بزرگتر از مرتبه جریان قبلی و کمتر از مرتبه بالاتر بعدی است [11]، [15]، [18]، [20].


چگونه سفارشات جریان را بشمارم؟
تعیین ترتیب جریان
سیستم Strahler بر اساس تلاقی (به هم پیوستن) نهرهای هم ردیف است، همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است. یک جریان مرتبه اول هیچ جریان دیگری در آن جریان ندارد. هنگامی که دو جریان با ترتیب متفاوت به هم می پیوندند، جریان حاصل همان ترتیب بالاترین مرتبه دو جریان متصل را دارد.

نسبت انشعاب چیست؟
ممکن است معیار مفیدی برای سنجش مستعد بودن به سیل باشد: هر چه نسبت دو شاخه شدن بیشتر باشد، احتمال وقوع سیل بیشتر می شود.

تفاوت بین نسبت بیفیرکیشن و خط تقسیم حوضه چیست؟
هر چهار کلمه شکستن یا تقسیم بندی چیزی را که قبلا یکی بود به 2 یا چند قسمت یا بخش نشان می دهد. انشعاب و تقسیم، پارتیشن بندی را به دو قسمت مساوی محدود می کند، جایی که به عنوان خط تقسیم آب و انشعاب می تواند آب ریزش های جوی یا بارندگی را به قسمت های زیادی تقسیم کند. هرقطره باران به زیر حوضه خودش جریان می یابد.

ویدئوی نرم افزار اکسل محاسبه هیدرومتری حوضه های آبخیز را از قسمت زیر مشاهده کنید.

بنابراین، محاسبه رده آبراهه ها یکی از وظایف اصلی مطلاعات محیطی محسوب می شود. اما محاسبه دستی این عامل امروزه کار بسیار دشواری است که انجام آن می تواند علاوه بر صرف وقت با خطاها و نواقص زیادی همراه باشد. ابزار Hydrology در نرم افزار ArcGIS این امکان را فراهم آورده هاست تا رده آبراهه ها را بصورت خودکار و اتومات محاسبه نماییم.

این آموزش مراحل تولید لایه رده آبراهه ها را در ArcGIS 10.8 بصورت گام به گام توضیح داده است. این آموزش ویدئویی محاسبه رده آبراهه ها در زمان 3 دقیقه به شما آموزش می دهد که چطور لایه استریم اوردر را برای حوضه آبخیز مورد مطالعه خود محاسبه و لایه آن را تولید کنید.


این آموزش به سوالات زیر پاسخ می دهد.

چطور می توانم رده آبراهه های یک حوضه آبخیز را محاسبه نمایم؟

چطور می توان رتبه آبراهه های یک حوزه آبریز را محاسبه کرد؟

روش تولید لایه رده آبراهه های حوضه آبخیز چگونه است؟

چطور رده رودخانه را در GIS حساب کنیم؟

چطور رده رودخانه و رده رتبه شاخه های رودخانه را در سیستم اطلاعات جغرافیایی ایجاد کنیم؟

چطور رتبه شبکه های شاخه ها و آبراهه های یک حوضه را در GIS بدست آوریم؟

ابزار hydrology در نرم افزار ArcGIS چطور کار میکند؟

روش کار با ابزارهای تجمع آب (flow accumulation)، جهت حرکت آب (flow direction)، و نهرها (streams) در برنامه ArcGIS چگونه است؟

آیا برنامه GIS خودش رده رودخانه را تولید می کند؟