متن مقاله مطالعه نقشه ها و اطلاعات مکانی جغرافیایی محیطی طبیعیت شهری روستایی لوکیشن

نقشه تاریخی شهر اصفهان سال 1346

توانایی پیدا کردن نقشه های تاریخی و مشاهده اراضی و زمین های شهری و زراعی دهه های گذشته روی این نقشه ها می تواند اطلاعات ارزشمندی درباره سابقه این زمین ها به مالکان و مدیران بدهد.

این نقشه یک فایل jpeg است که در سال 1346 چاپ شده است. تمام عوارض اطراف شهر اصفهان مانند قنات ها، چاه ها، رودخانه ها و مساکن شهری و روستایی اطراف اصفهان در سال 1346 روی این نقشه آمده است. این نقشه با عنوان نقشه توپوگرافی 1:50000 شناخته می شود.

نقشه تاریخی شهر اصفهان برای از روی عکس های هوایی سال های 1334 و سال 1348 با روش فوتوگرامتری تهیه شده است. این نقشه توپوگرافی تاریخی اصفهان شامل عوارض مختلفی قنات ها چاه ها رودخانه ها و مساکن شهری و روستایی اطراف اصفهان است. نقشه تاریخی می تواند برای اهداف بررسی سابقه کشت اراضی زراعی و یا اراضی ملی، بررسی برگه آگهی تشخیص منابع طبیعی، بررسی سابقه احیا اراضی زراعی، و بررسی تغییرات کاربری های شهری و روستایی، و تغییرات توسعه فیزیکی سکونتگاه های انسانی مورد استفاده قرار گیرد. این نقشه ها را می توان در برنامه های سیستم اطلاعات جغرافیایی مانند GIS و qgis ویرایش و بررسی نمود. در این برنامه ها می توان نقاط UTM اراضی زراعی و زمین های ملک شخصی را جانمایی کرد. جانمایی و تعیین موقعیت اراضی و زمین ها روی نقشه های تاریخی می تواند به مالکان و زارعان محترم این امکان را بدهد که به بهترین شکل ممکن زمین های خود را بررسی کنند که در طول زمان چطور تغییر داشته است.

دانلود ویدئوی فوری آموز کار با نقشه های تاریخی گذشته در گوگل ارث
دانلود نقشه های توپوگرافی 1:50000 سراسری

نقشه های امروزی عوارض موقعیت قنات ها، چاه های آب، رودخانه ها و مساکن شهری و روستایی اطراف اصفهان در قالب گوگل ارث (kml/kmz) نیز در فوری اموز قابل دانلود است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *