آرم ارزدیجیتال لینک

رمزارز لینک

رمز ارز چین لینک


در این مقاله قصد داریم برخی از مزایا و قابلیت های chainlink را بعنوان یک رمزارز محبوب و قابل رشد معرفی کنیم.

آرم ارزدیجیتال لینک

رمز ارز لینک


معرفی ارز لینک Link

رمز ارز چین لینک یا همان لینک یک لایه ابسترکشن بلاکچین است که امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را در سطح جهان فراهم می کند. هرچند لینک یک شبکه اراکل (Oracle) غیرمتمرکز است، این امکان را برای بلاکچین ها فراهم می کند تا بتوانند با امنیت کافی با دیتاهای خارجی (off-chain sources) مانند فیدها، رخدادها، و روش های پرداخت تعامل داشته باشند. بنابراین، تکنولوژی لینک اطلاعات حیاتی خارج از شبکه بلاکچین را که مورد نیاز قراردادهای هوشمند (smart contract) است برای بلاکچین ها فراهم می کند تا به درستی بتوانند به شکل مسلط توافق های دیجیتال آینده تبدیل شوند.

این شبکه توسط طیف گسترده ای از فراهم کننده های دیتای متن باز، عملگرهای ند، توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند، محققان، و ماموران امنیت هدایت می شود. تمرکز این شرکت روی این امر است که اطمینان بدهد که مشارکت غیرمتمرکز برای تمامی عملگرهای ند و کاربرانی که به دنبال مشارکت در این شبکه هستند، تضمین شده باشد.

مالک چین لینک کیست؟

سرگی ناظروف موسس و مدیرعامل آزمایشگاه های چینلینک است. او فارق التحصیل رشته مدیریت از داشنگاه نیویورک است. همچنین استیو الیس نیز مدیریت بخش نرم افزار این شرکت را به عهده دارد که فارق التحصیل علوم کامپیوتر از دانشگاه نیویورک است.

این شبکه اولین بار در 4 سپتامبر 2017 راه اندازی شد و در سال 2021 نسخه جدید آن با قابلیت های منتشر شد.

تفاوت لینک با سایر رمزارزها

لینک یکی از اولین شبکه هایی است که امکان ترکیب داده های جدا از شبکه بلاکچین را برای قراردادهای هوشمند فراهم کرده است. این شبکه با چندین شریک قابل اعتمادی که دارد یکی از بازیگران عمده حیطه پردازش داده است. این قابلیت تلفیق داده های خارج از شبکه موجب شده که لینک مورد توجه بسیاری از فراهم کننده های دیتا قرار بگیرد. فراهم کنندگان دیتا می توانند دسترسی به داده های خود را از طریق چین لینک به طور مستقیم و بی واسطه بفروش برسانند و از این طریق اطلاعاتی که در اختیار دارند را تبدیل به پول کنند.

بعنوان یک شبکه غیرمتمرکز، چین لینک این امکان را به کاربران می دهد که خودشان عملگر ند (Node operator) بشوند و از طریق به اجرا در آوردن زیرساخت داده های حساس که برای موفقیت بلاکچین ضروری است، کسب درآمد کنند.

برای خرید این رمزارز می توانید از مهمترین صرافی های رمزارزی سال 2021 یا صرافی های ایرانی استفاده کنید.

چه مقدار سکه در گردش لینک در حال حاضر در بازار وجود دارد؟

در طول عرضه اولیه یا همان پیشنهاد سکه اولیه (ICO) چین لیک این شرکت مقدار کل 1000000000 (یک میلیارد لینک) توکن لینک را عرضه کرد. این همان عدد حداکثر عرضه است که نشان میدهد که این رقم حداکثر میزان توکن لینک است که در طول عمر این رمزارز وجود خواهد داشت. درحال حاضر (26 مرداد 1400) عرضه فعلی حدود 42درصد عرضه اولیه معادل 419 میلیون توکن لینک است. در حال حاضر 449 توکن در بازار در حال گردش است.

مطابق اسناد این عرضه اولیه، 35درص از این عرضه به دست عملگرهای ند میرسد و مشوق اکوسیستم است. مقدار 35درصد دیگر این توکن ها به عموم فروخته شده است و بقیه 30 درصد باقی مانده در اختیار شرکت برای ادامه توسعه اکوسیستم چین لینک و شبکه است.

امنیت شبکه چینلینک چگونه تامین می شود؟

توکن چین لینک که یک توکن ERC-20 برپایه اتریوم است از طریق سازوکار توافق جمعی اثبات سهام (PoS) یا همان پروف او استیک تضمین می شود. برخلاف توافق جمعی اثبات کار (PoW) یا پروف او ورک که در شبکه هایی مانند بیت کوین بکار گرفته شد، مکانیزم های اثبات سهام بر روی میزان توکن های استیک شده برای انتخاب اعتباردهندگان به ند، پایه گذاری شدند.

پروتوکل های اثبات سهام با این ایده ایجاد شدند که بتوانند با مصرف برق بالای سیستم های اثبات کار مقابله کنند و این مشکل را حل نمایند. سیستم های اثبات سهام چون مصرف انرژی کمی دارند و به راحتی قابل تغییر اندازه هستند از استقبال عمومی بالایی برخوردار شدند. در حالی که سیستم های اثبات کار خود را بعنوان یک مکانیسم توافق جمعی قابل اتکا جا انداخته اند، اتریوم و سایر توکن های ERC-20 به سرعت در حال رشد هستند و روند این فضا را تعیین می کنند.

برای کسب درآمد از این رمزارز می توان آن را خریداری نموده و با معامله یا ترید کردن آن در صرافی های ارزدیجیتال از نوسانات قیمتی کسب سود کرد، اما روش دیگر استیک کردن و یا سپرده گذاری این رمز ارز در یک والت یا یک صرافی و کسب سود ثابت در قالب توکن های لینک است.

درحال حاضر، قیمت چین لینک 27 دلار معادل 731000 تومان است. پوشش بازار توکن لینک 12 میلیارد دلار و در رتبه 15 از نظر پوشش بازار است.

حجم معاملات 24 ساعته این توکن در تاریخ 9 شهریور 1400 معادل 1389000000 دلار بوده و نسبت حجم به پوشش بازار آن 0.11 بوده است.

مشاهده قیمت لحظه ای و چارت تکنیکال رمزارز لینک

منبع:

t,vd Hl,c

بخقهشئخخظ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *