تصمیم خرید خودرو با مدل AHP و TOPSIS

در قرن 21 دیگر تصمیم گیری فرایندی ذهنی نمی تواند باشد، بلکه برای تصمیم گیری لازم است فکر همه جا را بکنیم تا بهترین تصمیم را بگیریم. در قرن حاضر هر روز تغییرات جدیدی در دنیا صورت میگیرد که می  تواند همه کسب و کار ها را متحول کند. برای مثال امروزه خودروهای بدون سرنشین ربات را جایگزین راننده کرده اند بطوری که تیم فوری آموز پیش بینی می کند تا ده سال آینده هیچ خودرویی بخش کابین راننده نداشته باشد و کل خودرو یک اتاق باشد. اتاق خودرو شامل چهار صندلی روبروی هم خواهد بود که تنها با دادن فرمان و بدون شیشه به اطراف حرکت می کند. وقتی ربات با سنسورهای دقیق و دستگاههای موقعیت سنج کار می کند چه نیازی به شیشه و پنجره اتوموبیل خواهد بود. در این شرایط خودرو و ماشین شخصی وسیله ای مانند مسکن خواهد بود که از پنجره تنها برای دیدن مناظر اطراف استفاده می شود. آیینه ها حذف خواهد شد و ماشین ها با ارسال سیگنال ها به اطراف بطور خیلی دقیق همدیگر را شناسایی کرده و تصادفات غیر ممکن خواهد شد.

با این مقدمه خواستیم بگوییم که در انتخاب خودرو و خرید وسیله نقلیه چه معیارهایی را و چطور باید ارزیابی کنیم. امروزه تصمیم گیری دیگر فرایندی ذهنی نیست که براحتی بتوانیم با فکر کردن تصمیم بگیریم بلکه باید تمام فاکتورها و گزینه ها یک به یک و مورد به مورد بررسی و ارزیابی شوند. در ادامه روش کار با اکسل آماده AHP و TOPSIS برای تصمیم گیری خرید خودرو و اتوموبیل آموزش داده شده است.

این مقاله به شما آموزش می دهد که چطور با استفاده از مدل تحلیل سلسله مراتبی و تاپسیس خودروی متناسب با سلیقه و نیاز خود و خانواده خودتان را انتخاب کنید.

10 نکته ای که باید قبل از خرید ماشین در نظر بگیرید

همانطور که به پایان سال نزدیک می شویم، می تواند زمان مناسبی برای بررسی گزینه های خرید خودرو شما باشد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید ماشین خریداری کنید، ابتدا باید مواردی را در نظر بگیرید. ما آن موارد را در اینجا به اشتراک می گذاریم.

1. تعیین کنید چه خودرویی با نیازهای شما مطابقت دارد

به دنبال چه نوع ماشینی هستید؟ آیا ماشین اسپرت است؟ یا شاید شما به یک ماشین بزرگتر برای استفاده یک خانواده نیاز دارید؟
هنگامی که تصمیم گرفتید به دنبال چه نوع ماشینی هستید، زمان آن رسیده است که بفهمید چه عواملی برای شما مهم هستند. فهرستی از چیزهایی که واقعاً در یک ماشین نیاز دارید مانند ایمنی، مسافت پیموده شده یا کارکرد و همچنین میزان مصرف سوخت بنزین و غیره تهیه کنید و جستجوی خود را بر روی خودروهایی متمرکز کنید که این نیازها را برآورده می کنند.

در مرحله بعد، می خواهید به این فکر کنید که از ماشین خود را برای چه کاری استفاده خواهید کرد: رفت و آمد، کمپینگ، حمل بار و غیره.

هنگامی که تصمیم گرفتید چه سبک ماشینی برای شما مناسب تر است، در مورد خودروها و مدل های موجود تحقیق کنید. مطمئن شوید که بررسی های خودرو را در مورد مدل ها و سال های خاص نیز بخوانید تا تمام اطلاعات داخلی را به دست آورید.

2. گزارش حساب خود را دریافت کنید

خرید خودرو خرید بزرگی است، بنابراین می‌خواهید مطمئن شوید که توانایی خرید یک وسیله نقلیه بزرگ با آپشن های مختلف را دارید. با بررسی بودجه خود شروع کنید. هرچه بودجه و امتیاز اعتباری بالاتر باشد، شانس بیشتری برای مذاکره با نرخ بهره کمتر در وام خودرو دارید.

اگر امتیاز اعتباری شما کمتر از حد رضایت بخش است، گزارش حساب و کتاب خود را بررسی کنید تا دریابید چه چیزی ممکن است بر امتیاز شما تأثیر منفی بگذارد و تعیین کنید که چه اقداماتی می توانید برای افزایش امتیاز اعتبار خود انجام دهید.

3. گزینه های وام خود را مرور کنید

هنگامی که می دانید اعتبار شما در وضعیت عالی قرار دارد یا در حال بهبود است، وقت آن است که به نحوه تامین مالی وسیله نقلیه بعدی خود فکر کنید. به نرخ های وام خودرو در شرایط فروش اقساطی یا وام خودروی بانک محلی خود نگاهی بیندازید و آن را با گزینه های دیگر مقایسه کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید پول شما نقد است و مبلغ لازم برای خرید خودروی مورد نظر خود را دارید می توانید به نمایشگاه یا وبسایت های فروش خودرو مراجعه کنید. در صورتی که قصد دارید خوددرو را قسطی خرید کنید باید مطمئن شوید که وام شما آماده پرداخت است و میتوانید با مبلغ آن وام و پول نقدی که در اختیار دارید خودرو با قیمت مشخص را خریداری کنید.

در وبسایت عددایکس همچینن 10 معیار ضروری خرید خودرو ارائه شده است.

4. ارزش تجاری ماشین خود را بدانید

اگر در حال حاضر خودرویی دارید که قصد فروش آن را دارید، منتظر نمانید تا فروشنده به شما بگوید ارزش آن چیست، خودتان تحقیق کنید تا قیمت ماشین خود را بدانید.

برای این منظور می توانید فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت را بدانید. وارد کردن جزئیات خاص وسیله نقلیه شما، از جمله سال ساخت یا مدل، مسافت پیموده شده یا کارکرد، خط و خش روی بدنه، تعمیرات اساسی خودرو و و وضعیت استفاده را در نظر بگیرید. اگر نیاز به تعمیرات آرایشی جزئی وجود دارد، برای افزایش ارزش خالص خودرو خود آنها را انجام بدهید.

هنگامی که ارزش مبادله ای تخمینی برای وسیله نقلیه خود دریافت کردید، زمانی که برای مذاکره و پذیرش پیشنهاد خودروی فعلی خود به نمایندگی خودرو بروید، آمادگی بهتری خواهید داشت.

یکی دیگر از گزینه های عالی اگر زمان و حوصله دارید، این است که به جای خرید و فروش وسیله نقلیه خود، خودتان آن را بفروشید.

5. پرداخت مورد نظر خود را تعیین کنید

درک عواملی که بر شرایط و کارمزد وام خودروی شما تأثیر می‌گذارند بسیار مهم است تا بتوانید بفهمید که چه پرداختی ماهانه می‌توانید انجام دهید.

اطلاعات کلیدی که برای محاسبه پرداخت ماهانه خود به آن نیاز دارید عبارتند از مبلغ وام، نرخ درصد سالانه بازپرداخت و مدت.

همچنین ممکن است بخواهید پیش‌پرداخت خودروی جدید خود را برای دریافت مبلغ وام کمتری در نظر بگیرید، که منجر به پرداخت‌های ماهانه کمتر می‌شود.

6. تصمیم بگیرید که آیا یک ماشین جدید یا دست دوم بخرید

خرید و اجاره تنها تصمیمی نیست که باید در طول فرآیند خرید خودرو بگیرید. انتخاب بعدی که با آن روبرو می شوید این است که ماشین نو بخرید یا ماشین دست دوم. هر کدام مزایا و معایبی دارند که در اینجا به توضیح آنها نمی پردازیم. تنها لازم است بدانید که کدام معیار روی تصمیم خرید شما موثر است و از بین معیارهای شما کدام مهمتری و کدام کم اهمیت تر است.

اکسل AHP خرید خودرو تمام این معیارها را تک به تک بررسی و تعیین تکلیف می کند. نتیجه آن انتخاب بهترین گزینه از لیست خودروهایی است که تهیه کردید.

7. درباره تاریخچه خودرو بیاموزید

نگاهی به تاریخچه خودرو می تواند اطلاعات زیادی از جمله تعداد معاینات، صاحبان قبلی، تصادفات و هرگونه سابقه تعمیر گزارش شده را به شما بدهد. اینکه خودرو تک سند است و یا سند چندم است می تواند نشان دهد که استهلاک نهفته آن چطور میتواند روی تعمیرات آینده آن تاثیرگذار باشد. در این زمینه میتوانید مطالب هوش اقتصادی عدد ایکس را مطالعه کنید.

می‌توانید از خدماتی مانند CARFAX و AutoCheck برای جستجوی قوطی خاص با VIN و مشاهده تاریخچه استفاده کنید. به عنوان یک خریدار خودرو، این حق شماست که قبل از خرید خودرو را به صورت مکانیکی بررسی کنید. در حالی که باید هزینه کارشناسی خودرو را بپردازید، یک مکانیک مورد اعتماد می‌تواند به مشکلات احتمالی که ممکن است چند میلیون تومان برای شما هزینه داشته باشد، اشاره کند.

8. در نظر بگیرید که آیا می خواهید بخرید یا اجاره کنید

خرید و اجاره را به عنوان مالکیت در مقابل اجاره در نظر بگیرید.

اگر ماشینی بخرید، کل هزینه وسیله نقلیه (منهای هرگونه مبادله یا پیش پرداخت) را تامین می کنید. اگر ماشینی را اجاره کنید، هزینه مدت زمانی که آن را در اختیار دارید می پردازید، که با کم کردن ارزش خودرو در پایان اجاره از ارزش آن در زمانی که برای اولین بار خودرو را در اختیار گرفتید، محاسبه می شود.

هنگام تصمیم گیری برای اجاره یا خرید یک وسیله نقلیه، باید چند سوال از خود بپرسید.

چقدر رانندگی می کنید؟ معمولاً محدودیتی برای چند مایل وجود دارد که می توانید قبل از پرداخت هزینه اضافی در یک وسیله نقلیه اجاره ای بگذرانید.
آیا ماشین خود را در وضعیت خوبی نگه می دارید؟ با اجاره نامه، ممکن است مجبور شوید برای بازگرداندن خودرویی که در شرایط خوبی نیست جریمه بپردازید.
آیا احتمال ایجاد تغییرات عمده در زندگی در طول مدت اجاره شما وجود دارد؟ اغلب هزینه ای برای فسخ زودهنگام قرارداد اجاره وجود دارد.
به دنبال گزینه های وام ماشین شانس دوم هستید؟
اطلاعات بیشتر در مورد برنامه وام خودکار شانس دوم ما و گزینه های موجود برای شما بیابید!

9. نمایندگی های پژوهشی

خرید وسیله نقلیه علاوه بر تحقیق در مورد اتومبیل، تحقیق در مورد نمایندگی های مختلف نیز ایده خوبی است. نظرات سایر مشتریان را بخوانید تا بدانید آنها چه تجربیاتی داشته اند. از خانواده، دوستان و همسایگان خود بخواهید که توصیه کنند. آنها باید بتوانند شما را به یک نمایندگی یا حتی فروشنده ای راهنمایی کنند که تجربه عالی برای مشتری ارائه می دهد.

هنگامی که تحقیقات خود را انجام دادید، اتومبیل های مورد علاقه خود را در چندین نمایندگی آزمایش کنید، ممکن است یک نمایندگی وجود داشته باشد که نرخ بهتری را برای وسیله نقلیه ای که می خواهید بخرید به شما ارائه دهد.

10. مذاکره را شروع کنید

اکنون که تحقیقات خود را انجام داده اید و اتومبیل های آزمایشی خود را انجام داده اید، زمان آن رسیده که اتومبیل رویایی خود را بدست آورید. بودجه خود را به خاطر بسپارید و پایبند باشید. اگر فروشنده بالاترین دلار شما را می‌خواهد، عددی را نقل کنید که کمتر است تا در نهایت در جایی نزدیک به قیمت هدف خود قرار بگیرید. شما می خواهید مطمئن شوید که با پرداخت ماهانه راحت هستید. در این مورد توجه به جنبه های هوش هیجانی افراد می تواند مهم باشد.

با آماده سازی و تحقیق فراوان، در کمترین زمان به خودروی رویایی خود خواهید رسید!

تصویر محصولات دانلودی نرم افزار ArcGIS Pro ویدئوهای آموزشی جی ای اس پرو فوری آموز آنلاین با دانلود فوری
تصویر ویدئوی دانلود آموزش ویدئویی اتصال مکانی (Spatial Join) در ArcGIS Pro
نگاره محصول دانلودی آموزش توپولوژی Topology در ArcGIS Pro
نگاره محصول ویدئوی دانلودی ویرایش edit در ArcGIS Pro
تصویر فایل ویدئویی سیستم مختصات در ArcGIS Pro
تصویر ویدئوی دانلودی آشنایی با محیط برنامه Arcgis pro و بخش های آم مقدماتی
تصویر ویدئوی آموزشی با عنوان تنظیمات اولیه و راه اندازی یک پروژه در ArcGIS Pro
تصویر محصول ویدئوی آموزشی تبدیل جدول لایه جی ای اس به جدول اکسل
محصول پاورپوینت بانک جهانی
استان های شمال غرب کشور
استان های جنوبی ایران - محصول فوری آموز
یادگیری برنامه نویسی پایتون در ArcGIS Pro
استان های شمالی ایران- محصول فوری آموز
استان های جنوبی ایران - محصول فوری آموز
استان های شمال غرب کشور
تصویر محصول نقشه استان های غربی ایران- محصول فوری آموز
نقشه استان های شرقی ایران- محصول فوری آموز
تصویر محصول گوگل ارث چاه های آب
تصویر محصول لایه مکانی معادن اطراف تهران
دانلود محصول نقشه گوگل ارث انبارهای جهانforiamooz
تصویر محصول ابزار آنلاین حساب کردن بازپرداخت وام
آموزش ویدئویی ساخت نقشه متحرک و نمایش اثرگذار اطلاعات مکانی
آموزش فوری و سریع کار با ماکرو در اکسل
استخراج رده آبراهه ها در ArcGIS
آموزش تحلیل شبکه در جی ای اس
آموزش ویدئویی دانلود تصاویر ماهواره ای
دانلود ویدئوی جداسازی یک شیپ فایل به چندین لایه براساس دسته بندی یک ستون از جدول
دانلود ویدئوی عکس های هوایی تاریخی در گوگل ارض
دانلود ویدئوی جداسازی یک شیپ فایل به چندین لایه براساس دسته بندی یک ستون از جدول
دانلود ویدئوی جداسازی یک شیپ فایل به چندین لایه براساس دسته بندی یک ستون از جدول